Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti; dişin pulpası ve dişi çevreleyen dokularda meydana gelen hastalıkların ve yaralanmaların tedavisi ve bu bölgenin fonksiyonuna yeniden kavuşturulması amacıyla yapılan tedavileri kapsayan bilim dalıdır.
 

Endodontik tedavi veya yaygın bilinen ismiyle kök kanal tedavisi, dişin içinde yer alan  damar-sinir paketinin (pulpa) hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerin tümünü ifade eder. Endodontik tedavi ile enfekte olmuş sinir dokusu, kan damarları ve diğer hücresel artıklar kök kanalından uzaklaştırılır, daha sonra kanal eğeleri ve dezenfektan solüsyonlar aracılığıyla kök kanal boşluğu temizlenip şekillendirilir ve doku dostu materyaller kullanılarak sızdırmazlık sağlayacak şekilde doldurulur.

Gözlemlediğimiz kadarıyla, toplumumuzda kanal tedavisinin çok ağrılı, can yakan bir müdahale olduğuna yaygın bir inanç vardır. Gerçekte durum böyle değildir. Tedavi öncesinde yapılan lokal anestezi sayesinde, sorunlu dişte tam bir uyuşma (hissizlik) ortaya çıktığında müdahaleye başlanır, buna rağmen olası bir hassasiyet halinde ek önlemler alınarak hastanın ağrısız, konforlu bir tedavi süreci yaşaması kolaylıkla sağlanabilir.

 

 

rootdiagramweb

 

 

Facebook
Twitter
INSTAGRAM