4648a8_8dbc17598d20454eaed288529caa2bfaPedodonti (Çocuk Diş Hekimliği / 9+)
Pedodonti; çocuğun doğumundan başlayarak, adelosan çağa kadar her türlü ağız ve diş sağlığı problemini inceleyen, süt ve genç daimi dişlerin hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır. 


Pedodonti uygulamaları;

  • Çürükten koruyucu uygulamalar (flor uygulamaları, fissür örtücüler)
  • Süt ve daimi dişlerdeki çürüklerin restoratif ve endodontik tedavileri
  • Yer tutucu uygulamaları
  • Çocuklarda gelişimsel anomalili dişlerde restoratif ve prostetik tedaviler
  • Periodontal hastalıklardan koruyucu yöntemler
  • Malokluzyonun erken dönem tedavileri ( koruyucu ortodonti) şeklinde sıralanabilir. 

Fissür Örtücüler (Fissur Sealant): Azı dişlerinin çiğneyici yüzlerinde dar ve derin oluklar (fissür) bulunur, yapıları itibarıyla temizliği zor olan bu bölgeler çürüğe elverişlidir. Özellikle ilki 6 yaşlarında süren daimi azılar gerekli tedbirler alınmadığı taktirde kolayca çürüyebilirler. Bunu önlemek amacıyla fissür örtücülerden yararlanılır. Dişlerin bu bölgeleri ince bir hat şeklinde fissür örtücülerle kapatılarak, gıda tutunmasını engelleyecek, kolay temizlenebilir bir yüzey elde edilir ve çürüğe direnç artırılmış olur. Uygulama çok kısa sürer, anestezi gerektirmez. Çocuğun diş hekimiyle tanışması ve güven duyması açısından önemli bir adımdır.

Sealant

 
Yer Tutucular: 
Süt dişlerinin çürük, kırık gibi sebeplerle erken kaybı halinde oluşan boşluk gelecekte sürmesi beklenen daimi dişler için mutlaka korunmalıdır. Aksi halde komşu dişlerde o boşluğa doğru devrilme hareketi gerçekleşir ve sonuçta daimi dişe sürebileceği yeterli alan kalmayacağından ya kötü pozisyonda sürmeye bağlı çapraşıklık, ya da hiç süremeyip gömük kalma drurumu ortaya çıkar. Yer tutucuların amacı bu problemi önlemektir. Duruma göre sabit ve hareketli yer tutucu seçenekleri mevcuttur.

 

1
2

 

Facebook
Twitter
INSTAGRAM